Jídlo na cesty? Jídlo v lahvičce! Test a ochutnávka Mana a Saturo

7.10.2019 Veronika Petrů , , , 0 komentářů

Dobře a kvalitně jíst na cestách je často oříšek. Z hlediska času – přiznám se, že já obvykle pospíchám, protože si cesty umím skvěle naplánovat, aby to vycházelo „jentaktak“ anebo aby to nevycházelo. Hlavně pak ale z hlediska dostupnosti nějakého zdravého a vyváženého jídla. Skvělou variantou může být jídlo v podobě nápoje. Znáte, či neznáte? Moje zkušenosti a názor na výrobky Mana a Saturo.

 

Existují i další alternativy. Herbalife, Reflex, Chia Shake atd. Ale já chtěla veganské, už jen kvůli stále většímu množství lidí s alergiemi na laktózu a osobní špatné zkušenosti se syrovátkovými proteiny, které jsou pro mě těžko stravitelné. Také jsem chtěla napsat o těch, se kterými mám více zkušeností a navíc další produkty, pokud vím, nejsou deklarovány jako skutečná náhražka jídla. Na Maně a Saturu byste měly fyzicky a psychicky prospívat, i když byste se živily jen jimi. Dokonce snad Mana má na to nějaké studie. Já však nemám ambice psát nějaký vědecký článek, spíše dojmologie, moje zkušenosti a doporučení a malá, zprostředkovaná ochutnávka.

Pro srovnání cen jsem využila Rohlík.cz. Nabízejí tam oba typy nápojů a můžete si tam jídlo na cesty snadno pořídit spolu se svým běžným nákupem. Mana se dále podává i na některých čerpacích stanicích (viděla jsem na OMV nebo Shell), v drogeriích (například DM) nebo trafikách (Relay). Dále v supermarketech Globus a na mnoha dalších místech. Saturo je méně rozšířené, alespoň já to tak vnímám. Ale mají ho třeba i na Alze a objednat si ho můžete ještě na tuctu dalších míst. Hlavně na benzinkách však počítejte s vyšší cenou, dnes jsem viděla Manu na Shell za 99 Kč. Takže se spíše vyplatí objednat si zásoby a vozit s sebou. Trvanlivost je okolo půl roku. Možnost koupit si tyhle nápoje i v trafice či na benzince je však skvělá. Známe to, co není v hlavě, je v nohách, benzinu či peněžence. 💸

Hned v úvodu ještě raději zmíním, že tohle není článek sponzorovaný „Rohlíkem“ (ani Manou či Saturem). Já tam skutečně reálně a ráda nakupuju, mám dobrou zkušenost, zpět do kamenných hypermarketů by se mi už nechtělo. Ale kdyby tenhle článek četl pan Rohlík, tak jsem nějaké spolupráci naprosto otevřená. 😂😂

Omlouvám se, ale v testu chybí čokoládové příchutě. Bohužel nemohu kakao, a tak jsem musela tyto příchutě vynechat. Zároveň chybí kokosové Saturo. Avšak jeho chuť mám v paměti, takže i o něm se budu zmiňovat. Jde o mou oblíbenou příchuť, kterou se mi však do testu nepodařilo sehnat. Dá se říct, že je z příchutí Satura nejméně sladká, ale pořád sladší než výrobky Mana. Ale nebudu předbíhat.

Mana Origin – bez příchutě (cena 80 Kč – Rohlik.cz)

Základní, neutrální příchuť. Kdysi jsem četla, že byla velmi pečlivě laděna tak, aby se člověku ani po delší době nepřejedla. Tedy takový tekutý chléb. Mnoha lidem na první ochutnání nechutná, ale později jí přijdou na chuť. Sama za sebe musím říct, že mě určitě chutná a opravdu má chuť, kterou můžu kdykoli. Ani sladká, ani slaná (i když jedna má kamarádka tvrdí, že ji přijde slaná, mě to však vážně nepřijde). Člověk by nevěřil, že ve složení není žádný mléčný produkt. Chutná lehce smetanově a i konzistence je podobná. Trochu mi připomíná chuť ovesné kaše. Mana má rozhodně hutnější konzistenci než Saturo a jde o větší porci jídla (400 kcal vs. 330 kcal Saturo). Co se konzistence týče, přirovnala bych Manu k tekutějšímu jogurtu.

Mana Love – jahodovo-malinová příchuť (cena 80 Kč – Rohlik.cz)

Osobně cítím spíše malinu než jahodu či až takovou kombinaci lesního ovoce. Hlavně pokud přirovnám k běžným příchutím jogurtů a takové té klasické „jahůdce“. Zároveň je méně sladká než například ovocné jogurty. Opět je její chuť vyvážená a myslím, že když vám zachutná, bude trvat dlouho, než se vám přejí. Já osobně, ačkoli nejím rafinovaný cukr, mám ráda sladké chutě. A když bych tuhle Manu brala z pohledu mlsání, mohla by být klidně sladší. Chuť je opět specifická, prostě Mana, opravdu těžko k něčemu přirovnat.

Mana Sunlight – příchuť tropického ovoce (cena 80 Kč – Rohlik.cz)

Mango, papaya, ananas… Různé chutě, ale za mě v perfektní harmonii. Ani tahle příchuť není příliš sladká a i tahle příchuť má hustší konzistenci stejně jako všechny ostatní nápoje od Mana. Oceňuju, že Mana vymyslela vlastní kombinace chutí a nemá v programu jen klasické příchutě ve stylu „vanilka, jahoda, čokoláda…“. Klasické příchutě v nabídce úplně chybí. Co se Many týče, mám asi nejraději variantu bez příchutě. Musím však ocenit, že příchutě Many působí přírodněji ve srovnání se Saturem, kde mi některé příchutě přijdou syntetické. 

Další dostupné příchutě: Dream (čokoládová)

Mana si zaslouží pochvalu za skvělé složení kvalitních tuků. V jedné porci je 20g, což není málo, ale jde o lněný olej, tuky z mořských řas a slunečnicový olej, který je mnohými zatracován, ale vůbec nemusí být v takovéto kombinaci špatný. V maně tak najdete pěknou porci omega-3 a omega-6 mastných kyselin. Dále tu máme 20g bílkovin (sojová bílkovina, hlavně masožrouti proti ni brojí, avšak jde o velmi zdravou a plnohodnotnou rostlinou bílkovinu, která je, pokud je získávána z kvalitně pěstované suroviny, našemu tělu velmi prospěšná), což je naprosto perfektní, je to solidní porce pro doplnění této důležité živiny, ale zároveň to není příliš pro obtížné trávení (ideální je totiž příjem bílkovin do 30g na jednu porci jídla, více přetěžuje trávení a překyseluje organismus). Dále tu máme necelých 35 gramů sacharidů, 9 gramů z toho je cukrů. Jde tedy o vyvážený poměr živin, z mnoha pohledů i skvělé složení se zvýšeným příjmem energie ze zdravých tuků. Zároveň v Maně najdete komplex vitamínů a minerálů. Mnozí řeší vstřebatelnost, organické a anorganické formy, ovšem to je něco, co si netroufám jakkoli hodnotit. Každopádně vzhledem ke snižujícímu se obsahu vitamínů a minerálů v ovoci a zelenině je více než zřejmé, že „suplementovat“ je dobré pro všechny. Tedy pokud nechcete, aby vám praskla hlava z řešení skladby jídelníčku a žaludek z kil zeleniny.

Saturo Original – bez příchutě (cena 50 Kč – Rohlik.cz)

Opět začnu u varianty bez příchutě. V porovnání s Manou Origin je jakoby sladší, rozhodně však není sladké a v tomto případě jde o neutrální příchuť. Saturo má tekutější konzistenci, což je mě osobně sympatičtější. Stejně tak mě osobně více vyhovuje, že je Saturo menší „jídlo“ (330 kcal vs. 400 kcal Mana). Objem je stejný, 330 ml. Konzistence Satura by se dala přirovnat k jogurtovému nápoji. U mě tohle Saturo díky své řidší konzistenci a nasládlejší chuti nad Manou lehce vede. 

Saturo Strawberry – jahodová příchuť (cena 50 Kč – Rohlik.cz)

Tohle je klasická uměle chutnající jahůdka. Chuť podobná jahodovým jogurtům či zmrzlinám, hlavně těm, o kterých byste řekly, že jahodu neviděly ani z dálky. Připomíná mi hlavně takové ty dětské přesnídávky a je celkem dost sladká. Možná z nostalgie a ze vzpomínky na dětství mě i tahle příchuť baví. Ale opravdu jen jednou za čas. 

Saturo Vanilla – vanilková příchuť (cena 50 Kč – Rohlik.cz)

Asi moje nejoblíbenější. Vanilkové příchutě mám všeobecně ráda. Vanilkové Saturo je sladké a vanilkové aroma za mě chutné a vyvážené. Všechna Satura mají řidší konzistenci, jak jsem psala u základní varianty original, ale vanilkové a banánové se zdá jakoby hutnější. Příchuť vanilkového Satura mi spolu s kokosovým přijde nejpřírodnější ve srovnání s jinými příchutěmi, které se mi naopak zdají takové syntetické. 

Saturo Banana – banánová příchuť (cena 50 Kč – Rohlik.cz)

Banánové příchutě nejsou moje oblíbené. A tím bude ovlivněno i hodnocení této příchutě Satura. Šlo snad o limitovanou edici, která se dostala do stálého výrobního programu, ale to mě nechytejte za slovo. Banánové Saturo mi přijde opravdu hodně sladké, k chuti by mi tak přišlo leda na snídani. Banánová příchuť se mi zdá taková umělá, rozhodně jsem neměla pocit, že by to chutnalo jako nápoj z rozmačkaného banánu. Ještě mě napadá taková zmínka – pokud nemáte rádi chuť rostlinného „mléka“ – sojového, oříškového či kokosového a bojíte se, že Mana a Saturo budou podobné, jsem přesvědčená, že tomu tak není.

Další dostupné příchutě: Chocolate (čokoláda), Coffee (kávové), Coconut (kokos je moje oblíbená příchuť, kterou se mi nepodařilo sehnat do testu. Každopádně mohu jen doporučit, ze Satur mi přijde nejméně sladká a kokosová příchuť je voňavá a působí přírodně.)

Saturo nabízí více příchutí. V 500 ml lahvičce je v kávové variantě, tu jsem však viděla jen na oficiálních stránkách, ale nepovedlo se mi ji nikde u nás zakoupit. Tuky jsou v Saturu ze slunečnicového oleje a řepkového oleje, tedy horší složení než u Many. V jednom balení je jich ale méně, 16 gramů. Co se bílkovin týče, i Saturo sází na sojovou bílkovinu. Jak už jsem psala u Many, já to hodnotím pozitivně. Samozřejmě je pravda, že hlavně vegani přijímají bílkoviny ze sóji často a pro pestrost by byl fajn například mix s hrachovou, rýžovou nebo jinou rostlinnou bílkovinou. Bílkovin je v jedné porci Satura 16 gramů. Sacharidů pak 27 gramů, ty různé maltodextriny a palatinózy jsou sacharidy z ječné a ovesné mouky. Ani ve složení Many, ani Satura nenajdete žádná závadná „éčka“. Samozřejmě mnoha pojmům ze složení člověk běžně nerozumí, ale věřte, že se tam nenachází nic závadného ani v jednom případě. Plus tu máme opět široké spektrum vitamínů a minerálů. Hlavně nám holkám bude možná menší porce jídla v podání základního balení Satura a obecně sladší chuť vyhovovat více.

Také v prášku pro takové to domácí míchání

Mana i Saturo se prodávají také v prášku. Můžete si tak snadno namíchat nápoj samy, je to ekologičtější, levnější a můžete také kreativně míchat příchutě. Zároveň si můžete namíchat „velikost“ porce podle svých potřeb. Mana nabízí všechny příchutě i ve formě prášku, u Satura jsem našla jen čokoládovou a vanilkovou. Saturo ale navíc nabízí proteinové tyčinky, což je mnou oblíbená forma instantního jídla. Takové zdravé mlsání. Ovšem tam mám jiné favority, ale o tom třeba až příště, tak mě teď napadlo, že je to také dobré téma na článek o svačinkách na cesty.

Jedna standardizovaná porce namíchaná z prášku vyjde v případě Satura (balení 1,43 kg, 20 porcí, cena 710 Kč na Rohlíku, v akci v Alze nyní za 599 Kč, na Pilulka.cz za 629 Kč, pro výpočet však použiju základní cenu) na 35,50 Kč. Lahvička stojí zmiňovaných 50 Kč. Pozor, Saturo však jako jednu porci v 330 ml počítá 330 kcal (nebo 500 ml a 500 kcal, ale já porovnám 330 ml balení) namísto 400 kcal u Many. Pokud byste si chtěly namíchat 400 kcal, bude vás to stát 43 Kč.

Prášek Mana jsem na Rohlíku nenašla, takže vezmu ceny z oficiálních stránek mojemana.cz. Běžné balení je krabice se sedmi sáčky po 430 gramech. To máme 3 kg, 35 porcí, cena 1390 Kč za origin a 1490 Kč za ostatní příchutě. Vezmu průměr, tedy 1440 Kč. To děleno 35 porcemi znamená cenu 41 Kč za jedno jídlo (lahvička 80 Kč). Výsledek mě překvapil, Mana zatím vycházela vždy dráže než Saturo, ale při míchání z prášku na porci 400 kcal vyšla dokonce levněji.

 

TIP – RECEPT 🥣

Kdo by to ode mě čekal, že já budu rozdávat nějaké kuchařské rady. Ono taky půjde o velmi netypickou kuchařskou radu a můj recept je opravdu rychlovka z jedné pánvičky. Prášek Mana (možno použít i nápoj, každopádně na vaření slaných pokrmů je Mana rozhodně vhodnější než Saturo) jsem se totiž naučila využívat i v kuchyni. Dělám z něho variaci alá thajské curry. Manu použiju místo kokosového mléka a jídlu tak celkově dodávám zajímavější nutriční hodnoty a objevila jsem tak i nové chutě. Moje klasická rychlovka – pánev, cibulka, mražená asijská zelenina, kari pasta (nebo prostě sůl, pepř, kurkuma, chilli, česnek, sojovka…podle chuti) a Mana. Konzistenci si můžete upravit podle chuti, doředit vodou či kokosovým nápojem a pokud chcete svému kari dodat vůni kokosu, můžete přidat ještě trochu kokosové mouky. Vzhledem ke složení Many máte takhle snadno a rychle hotové jídlo s kompletním obsahem živin, spoustou vlákniny a ještě k tomu máte ten „kousací“ obřad, který jídlu v lahvičce chybí. Stejně tak můžete Manu nebo Saturo využít i na sladkou snídani nebo svačinu. Možno část nápoje nebo prášek smíchat s rýží, ovesnými vločkami, ovocem nebo oříšky.

Zasytí?

Co se schopnosti zasytit týče, je to individuální. Pokud bych měla porovnat jídlo o velikosti 330 či 400 kcal se Saturem či Manou z hlediska doby, po kterou se cítím sytá, určitě mohu říct, že po běžném jídle mi déle vydrží pocit plného břicha. Ovšem zdá se mi, že je to trochu psychické. Už výše jsem zmínila „kousací obřad“. Jakoby člověku chyběl jeden fyzický vjem. 😁 A mozek tak nedával informaci o tom, že je tělo správně najedené. Další věc je to, že pro muže může být jedna porce Many či Satura místo hlavního jídla reálně malá.

Závěrem

Jídla v lahvičce jsou pro mě skvělou volbou právě na cesty a do auta. Samozřejmě je preferuji před bagetami a fast foody, ale naučila jsem se volit i ve chvílích, kdy bych neměla čas na to, si jídlo opravdu užít a vychutnat. Za mě osobně je lepší si v klidu vypít Manu či Saturo než ve spěchu zhltat jídlo. A stejný názor má i můj žaludek, tedy alespoň co se informací o jeho spokojenosti či nespokojenosti, které mi posílá do hlavy, týče. Život na tekuté stravě si opravdu představit nedokážu, mám ráda kousací i jídelní obřady a k dobrému jídlu pak v tekuté formě leda hrozny vína. 😉🍷

 

Máte zkušenosti s nápoji nahrazujícími jídlo? Je to pro vás zajímavá alternativa?
Pokud se vám článek líbil, tak dejte ❤️. A sledujte Facebook a Instagram Autokabelek, ať vidíte, na čem právě pracuju a co pro vás chystám!

Líbil se vám článek? Nenechte si ho pro sebe:

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *