To, že nám balení kurfů a následné skládání věcí a tašek do auta občas může způsobit nejednu bezesnou noc vím sama moc dobře. Balení kufru tak, aby si člověk sebou nevzal polovinu věcí, které nakonec nepotřebuje mi zatím moc nejde, ale skládání věcí do auta už umím na jedničku. Takže jdeme na to aneb pět zásadních pravidel pro dokonale naložený zavazadlový prostor na základě filozofie Marie Kondo.
Tři kufry, dvě nafukovací plážová lehátka, dětský skládací kočárek, deštník a nekonečné množství hraček pro děti (to já teda naštěstí nevozím 😜) – to vše patří mezi typické věci, které musí rodina naložit do svého vozu před odjezdem na dovolenou. Rozsáhlé přípravy přitom mohou způsobit velký stres, protože nikdo nechce nic zapomenout a zároveň je důležité maximálně využít prostor. Pro úspěšné zvládnutí této výzvy můžete vsadit na kombinaci osvědčených postupů KonMari Method™, vytvořených Marií Kondo, proslulou autorkou knih o pořádku jako životní filozofii. Dodržování následujících pěti doporučení pomůže bezproblémovému průběhu balení všech věcí na dovolenou.
Jukněte na video, protože jedno video je lepší než tisíc řádků písmenek 😉
Méně je více: No joo, je to to nejdůležitější, ale jak jsem psala, v tomhle zatím kovaná nejsem. 😂 Podle Aline Lau, první certifikované konzultantky KonMari v Evropě, je prvním krokem příprav ujasnit si, co všechno vzít s sebou. Před odjezdem na dovolenou bývá velkým problémem rozhodování o tom, co si vzít s sebou a co nechat doma. Dobrou metodou pro nalezení řešení je: „Sepsat si seznam a představit si, jak chceme prožít svou perfektní dovolenou. Tímto způsobem si zabalíme pouze věci, které pro nás budou skutečně užitečné,“říká odbornice z Londýna.
Rozdělení podle kategorií: Rozdělení věcí, o nichž jste rozhodli, že si je vezmete s sebou, do skupin podle kategorií je dobrým krokem pro snadnou a efektivní organizaci celého procesu balení. „Rozdělením věcí do skupin podle kategorií, jako například oblečení, vybavení, dětské hračky nebo lékárnička, nám umožní snadněji plnit jednotlivé úkoly krok za krokem,“dodává odbornice. Příkladem je umístění hraček a úhledně složeného plážového vybavení do stejné části, čímž se efektivně využije volný prostor.
Oblečení svinout a umístit svisle: Balit věci do kufrů tak, aby se do nich všechno vešlo, je často jako hrát Tetris. Pro maximální využití prostoru byste měli „každý kus oblečení svinout a umístit svisle, aby zabíral méně místa a všechno bylo přehledné a snadno dostupné,“doporučuje konzultantka Lau. A dodává, že tím navíc vznikne „příjemný vizuální efekt“. Ano, taky jsem tomu nevěřila a důvod proč ty ruličky zabírají méně místa než komínky mi je záhadou, ale funguje to.
Maximálně využijte interiér vozu: Mít všechno na svém místě není jen filozofií, ale také otázkou důmyslné konstrukce vašeho auta. Věřte, že značky na tom pracují a snaží se vám to usnadnit. „Když začneme plánovat nový model, naší prioritou je dosáhnout maximální kapacity pro přepravu nejrůznějších věcí a využít každý kout a skulinku,“ vysvětluje Jordi Mora, inženýr společnosti Seat. Do odkládacích schránek všech modelů lze uložit většinu nezbytných věcí, jako jsou papírové kapesníky nebo nápoje, aby byly vždy po ruce. Z bezpečnostních důvodů je však dobré pamatovat na to, aby věci nikdy neležely volně uvnitř prostoru pro cestující, na sedadlech nebo na ploše za zadními sedadly.
Jako poslední nakládejte to, co budete potřebovat jako první: Při nakládání zavazadel do auta je nejprve vhodné zvážit možnost využití schránky pod podlahou. Nezapomeňte uložit věci, které budete potřebovat jako první, na nejlépe přístupné místo. A vždy je praktičtější nechávat rukojeti nahoře pro snadnější uchopení zavazadla. Při nakládání kufrů by měla být nejtěžší zavazadla umístěna vždy dole a co nejdále v zavazadlovém prostoru. „Pokud nejsou zavazadla správně umístěna nebo zajištěna, může náhlé intenzivní brzdění nebo vyhýbací manévr způsobit jejich pohyb, a ohrozit tak bezpečnost.Při jízdě rychlostí 100 km/h a náhlém brzdění se zavazadlo o hmotnosti 30 kg promění v 90kg balvan, jeho hmotnost se ztrojnásobí.
Jak probíhá balení u vás? Balíte týden dopředu nebo na poslední chvíli?
Pokud byste rádi více podobných článků, tak dejte ❤️. A sledujte Facebook a Instagram Autokabelek, ať jsme ve spojení!