Jak se zachovat po dopravní nehodě?

15.7.2020 Veronika Petrů , , , 2 komentáře

Štěstí přeje připraveným a znáte to, nepříjemné věci, na které jste připravené nebo proti kterým jste pojištěné, se vám většinou vyhýbají. A proto si řekneme a připomeneme, jak se zachovat v případě, že se stanete účastníkem dopravní nehody.

 

5 věcí, které je třeba udělat hned po nehodě:

  • Ideálně ještě než vystoupíte z auta, si oblékněte reflexní vestu, ať jste pěkně vidět.
  • Jestliže nabouraná auta ohrožují další řidiče, chodce či cyklisty, tj. jsou překážkou v provozu, je nutné místo co nejrychleji (i pro svou bezpečnost) označit výstražným trojúhelníkem a ideálně i nechat „blikat“ varovná světla (pokud tedy i po nehodě světla ještě svítí).
  • Pokud je někdo zraněn, poskytněte první pomoc a volejte záchrannou službu na čísle 155 nebo univerzální evropskou linku tísňového volání na čísle 112.
  • Je-li to možné, přesuňte se na nějaké bezpečnější místo, ideálně za svodidla nebo jděte alespoň dále od silnice. Nestůjte přímo u havarovaných vozů, mohlo by to být nebezpečné.
  • Je-li to nutné, volejte policii na čísle 158.

 

Kdy je nutné volat policii?

  • Jednoznačně v případě, že došlo ke zranění osob.
  • Pokud je evidentní, že škoda na autech přesahuje částku 100 000 Kč.
  • Došlo-li k poškození komunikace (bez ohledu na výši škody).
  • Pokud odstranění následků nehody není možné zajistit vlastními silami.
  • Když není možné se dohodnout s ostatními účastníky nehody, čí vinou k nehodě došlo.
  • V neposlední řadě také došlo-li ke škodě na majetku třetí osoby a ta není účastníkem nehody (například zbořený plot vedle silnice).
    Nehoda_autokabelky

Dokumentace nehody

Dokumentace nehody je velmi důležitá a pomůže vám při jednání s pojišťovnou. Pokud jste nehodu nezpůsobily vy, bude vám škoda proplacena z povinného ručení viníka. Co však musíte udělat, aby šlo všechno hladce?

  • Vše foťte jak japonský turista na Karlově mostě. Místo nehody, poškození na autech, všechny možné detaily. I ty, které se vám v tu chvíli zdají nepodstatné, mohou být důležité! Dejte si záležet hlavně v případech, kdy se zdá, že se s dalšími účastníky „po dobrém“ nedomluvíte. Ideálně nenechte nikoho s ničím hýbat ani nic uklízet dříve, než si situaci zdokumentujete. Mluvím z vlastní zkušenosti s „vyčůraností“ jednoho řidiče, který do mě zezadu naboural, když jsem vyjížděla z vedlejší na hlavní, a pak tvrdil, že jsem do něj nacouvala. Posbíral „ostatky“ svého nárazníku dříve, než jsem stihla rozložit trojúhelník, a tím pádem to nakonec bylo před policií jen jeho slovo proti mému. Věřte nebo ne, z rozmístění úlomků plastů a střepů po nehodě se totiž dá určit směr nárazu.
  • Zapište si údaje o účastnících nehody, alespoň registrační značku, typ a barvu auta. V ideálním případě i VIN (17místné rodné číslo auta, u novějších aut je pod čelním sklem).
  • Poznamenejte si také kontaktní údaje a iniciály účastníků nehody a u koho jsou pojištěni. Nezapomeňte na kontaktní údaje svědků, jsou-li nějací.
  • Jestliže není nutné volat policii, vyplňte formulář protokolu o nehodě.Formulář o dopravní nehodě_autokabelky

 

Samozřejmě vám (i sama sobě) přeju, aby se nám nehody vyhýbaly. Teď v době dovolených a letních výletů dvojnásob. :-) Pro všechny případy však není špatné mít havarijní pojištění.

A pokud budete skutečně potřebovat servis – doporučuji stránky Getfix.cz, kde nejen snadno vyhledáte nejbližší servis, ale můžete i srovnávat ceny a nakonec se rovnou objednat.

 

Mnoho kilometrů bez nehod a potřeby rad z tohoto postu přeje VP!
Pokud se vám článek líbil, tak dejte 👍. A sledujte Facebook a Instagram Autokabelek, ať vidíte, na čem právě pracuju a co pro vás chystám!

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Líbil se vám článek? Nenechte si ho pro sebe:

2 komentáře

Jaakko
24.5.2019

Zajímavé, je to celkem podobné tomu , co jsem četl – https://www.dopravniznaceni.com/Jak-postupovat-pri-dopravni-nehode-b4911.htm , akorát přehlednější.

Odpovědět

Marci
30.4.2021

No, hlavně když potom bourané auto prodáváte, měla by kupní smlouva na automobil zahrnovat informace o nějakých defektech a tak, aby pak člověk neměl žádné dohady. Informace o tom, jak takovou smlouvu sepsat, mají hezky sepsané nepř. tu: https://napovime.cz/navod/jak-napsat-kupni-smlouvu-na-auto/ :)

Odpovědět

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *