Jak pečovat o textilní a kožené materiály?

30.4.2015 Veronika Petrů , , 6 komentářů

Textil, kůže, koženka, plast, guma. Jak se starat o tyto materiály, které najdeme v interiéru auta, ale i v našem šatníku či botníku?

Tentokrát jsem pro vás připravila takové malé vzdělávací okénko. Vzhledem k zaměření blogu půjde hlavně o to, jak se starat o zmíněné materiály použité v interiéru auta, ale mnoho rad se dá pohodlně aplikovat i na péči o vaše oblíbené kousky oblečení a boty.

 Textil

Nejrozšířenější, nenáročný, ale i háklivý. Rozlitá káva se ze světlých potahů či koberců čistí celkem těžko. Pro domácí čištění je vhodná vlažná voda s trochou pracího prostředku, ale problém je, že to může schnout i dva dny. Já doporučuji spíše speciální pěnové čističe, které čistí do hloubky a oživují barvy. Obvykle stačí nastříkat, nechat působit a pak vytřít hadříkem nebo lépe vysát vysavačem. Vyzkoušený mám třeba tento čistič. Různé jiné (i levnější) seženete jednoduše i v drogerii. Raději však nejdříve vyzkoušejte na malém, méně viditelném místě. Podobné pěny jsou skvělé i na boty z textilních materiálů.

 

Hladká kůže

Hladká kůže má jemně strukturovaný povrch s póry, může být zpracována v matu či lesku. Nejde o vodonepropustný materiál, ale přesto je z tohoto pohledu na potazích sedadel praktičtější než textil. K čištění je ideální třeba tenhle sprej nebo čisticí ubrousky. Kůže však vyžaduje zvýšenou péči, vodoodpudivost, ale i dlouhodobě hezký vzhled zajistí impregnace. Alespoň jednou za rok by to chtělo nějakou pěstící impregnaci s obsahem včelých a silikonových vosků použít (na boty přeci také pravidelně používáme krém). Doporučenou impregnaci můžete navíc aplikovat i na kožené kabelky, boty nebo bundu, které díky ní nebudou trpět ani v deštivém počasí. Stejně se staráme i o leštěnou kůži.

 

Lakovaná kůže

Lakovaná kůže má zcela hladký povrch, který vznikl právě lakovou úpravou. Impregnace by mohla povrch narušit, čistíme jen vlhkým hadříkem a leštíme flanelovým hadříkem. Může se objevit na palubních deskách luxusních vozů, ale spíše ji najdeme v botníku nebo „kabelkovníku“. K péči o boty z lakované kůže se pak používá speciální krém (příklad zde).

 

Semiš

Semiš, nebo-li broušená kůže se dělí na dva druhy. První druh se nazývá nubuk, je jemnější a hezčí, jde o kůži broušenou po líci. Druhý druh je velur, kůže broušená po rubu, jejíž povrch je méně sametový a zůstává vidět vlas. Péče o nubuk i velur je podobná, v autech běžné produkce se vyskytuje řídce. Pokud jde o bundy, boty, kabelky a doplňky, pořiďte si tekutý teflon, který broušenou kůži chrání a impregnuje, a na čištění pak měkkou gumu (nubuk) nebo kartáček či houbičku (velur). Bohatou nabídku těchto „propriet“ najdete například v e-shopu Baťi.

 

Koženka

Koženkovou bundu můžete klidně prát v pračce. Kvalita koženky se obecně hodně zlepšila, je jasné, že nejde o tak hodnotný materiál jako je kůže, ale na kousky podléhající módním trendům je ideální. Praskliny, které známe ze starších koženkových kousků oblečení se mohou vyskytnout i na koženkových potazích, ovšem v poslední době se už používají velmi odolné koženkové potahové látky (nejsou tak měkké na dotek, ale více vydrží). Ty se čistí snadno, stačí mýdlová voda, vlhký a následně suchý hadřík. Pro vyčistění odolné nečistoty a ošetření potahů je vhodný speciální čistič na umělou kůži (objednávat můžete například zde a využít jej můžete i při čištění sedačky v obýváku).

 

Alcantara

Alcantara je sice obchodní značka, ale tento název pro velurovou umělou kůži se už vžil stejně, jako Jeep – „džíp“ pro terénní auto. Alcantara je velmi odolná a celkem dobře se čistí. Dají se na ni použít stejné přípiavky jako na textil, na větší zašpinění mohu doporučit tenhle sprej, který čalounění navíc provoní do hloubky. Alcantaru lze opatrně čistit i mýdlovou vodou, ovšem pozor, opět bude dlouho schnout.

 

Plast a pryž

Nenáročné materiály, vlastně jen stačí hadříkem otřít prach. Skvrny vyčistí, ochranu před UV zářením zajistí, lesk dodá a práci vám ušetří sprej na palubní desku, který se prodává v různých vůních a dobře čistí a ošetřuje i dřevěné díly.

 

Pak už jen interiér od všech těch čisticích přípravků vyvětrejte, případně sedadla a koberce nechte uschnout a je hotovo. Pokud se tím vším nechcete zabývat, můžete si zajet do „autočistírny“. Doporučuju pobočky Automyčky Express. Ruční mytí v garážích nákupních centrech má hodně do sebe, nakoupíte si a pak odjedete vyleštěným autem. Je to dražší varianta, ale proč si alespoň jednou, dvakrát do roka důkladnou očistu svého auta od profesionálů nedopřát…

 

Líbil se vám článek? Nenechte si ho pro sebe:

6 komentářů

Mirka Mašková
31.10.2016

Dobrý den, můžete mi poradit, čím ošetřit černé koženkové jídelní židle? Je na nich vidět každý otisk prstů.
Moc děkuji. Mirka M.

Odpovědět

    Věra Petrů Vostrá
    3.11.2016

    Dobrý den, já mám bílé, otisky tak vidět nejsou, ovšem s bílou je taky srandy dost…:-) S tímhle asi úplně neporadím, mohu jen doporučit čistič, všimla jsem si, že odkaz v článku nefungoval, ale už je to napravené.

    Odpovědět

Veronika
20.3.2017

Ahoj, mám radu, jak vyčistit alcantaru https://www.jakcistit.cz/jak-cistit-alcantaru/. Funguje to.

Odpovědět

Daniel
10.8.2017

A myslíte, že bych to mohl využít u čištění interiéru auta??? Jako je to zmíněno tady: http://www.united-c.cz/druhy-calouneni-a-pece-o-ne

Asi ne, že…?

Odpovědět

Věra Petrů Vostrá
10.8.2017

Co myslíte konkrétně? Jaký materiál?

Odpovědět

Ivan
30.11.2017

Alcantara je celkem nenáročná na čištění, ale musí se postupovat opatrně, snese daleko míň než klasický plyš. Třeba likvidace propalenin ( http://www.united-c.cz/sluzby/opravy-interieru-automobilu/ ) je na tom docela obtížná

Odpovědět

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *