Ať už zkušenosti s půjčováním aut máte či nemáte, pár rad, tipů a mých postřehů by se vám mohlo hodit. Koupit si jen tak letenky a vyrazit do světa na vlastní pěst, je totiž stále populárnější způsob cestování. Půjčené auto se vám může hodit na dovolené i služební cestě a už to zdaleka není takový luxus a drahá záležitost, jak si mnozí myslí.🚗
Řeč tedy nebude o půjčování auta v dovolenkových přímořských destinacích v malých lokálních, leckdy rodinných autopůjčovnách ani o případném půjčování auta přes delegáta cestovní kanceláře. Vydáme se do světa na vlastní pěst a shrnu vám základní principy obchodu s půjčováním aut, které prakticky platí kdekoli na světě. A také pár zkušeností z mé praxe, případná úskalí a rady, co promyslet předem.
- Výběr autopůjčovny – zde vám nebudu radit konkrétní společnosti. Nemám výrazně špatnou ani výrazně úžasnou zkušenost s žádnou konkrétní, z mého pohledu je to ve většině velkých autopůjčoven plus minus stejné. Snad jen zmíním Europcar, kde jsem si auto půjčovala častěji a vždy jsem narazila na férové jednání.
- Rezervace – ta je prakticky nutná. Hlavně v termínech jako jsou letní dovolené či Vánoce. Rezervovat můžete buď přes stránky konkrétní autopůjčovny, nebo já osobně ráda využívám „autopůjčovnový booking“ Rentalcars.com, kde si můžete auto snadno zarezervovat a server vybere vhodnou půjčovnu podle vámi zadaných kritérií. Navíc se dá přepnout i do češtiny. Jednoznačně se vyplatí rezervovat auto s předstihem. Last moment zde nefunguje a můžete si, v případě rezervace na poslední chvíli, dost připlatit. Občas můžete narazit na nějakou akční nabídku s extra pojištěním zdarma či slevou.
- Výběr auta – autopůjčovny mají širokou nabídku modelů, od těch nejmenších a nejlevnějších až po mikrobusy, kabriolety a sportovní auta. Je jen na vás, kolik chcete za půjčovné dát. Nejlevnější jsou auta kategorie „mini“. Pro dva, co nemají příliš velké kufry a moc dalekou cestu, jsou určitě bezproblémovou a levnou volbou. Navíc v případně Fiatu 500 může být i velmi stylová. Ale pozor! V 99 % si půjčovny vyhrazují právo na změnu značky a modelu auta za jiné ze stejné kategorie. Rezervujete si jen třídu auta za smluvenou cenu. Zda dostanete klíčky od Fiatu 500, Fiatu Panda nebo Toyoty Aygo je ve hvězdách.
- Vyzvednutí a vrácení – může a nemusí být stejné. Největší „hnízda“ autopůjčoven bývají na letištích. Avšak ve větších městech mají velké autopůjčovny vždy hned několik poboček. Je dobré si místo vyzvednutí a vrácení dobře promyslet. Za odlišné místo vyzvednutí a vrácení je účtován příplatek. Ovšem leckdy se to může nejen časově, ale i finančně vyplatit, a to hlavně v případě, že je letiště daleko, město ucpané, veřejná doprava chabá a taxi drahé.
- Místo předání auta – Při vyzvednutí je to jasné, to vás personál navede. Ale v případě vrácení na letišti doporučuji si dobře zapamatovat číslo, písmeno, barvu či označení parkoviště, kde má stanoviště vaše půjčovna (obvykle bývá více půjčoven v jednom parkovacím domě, na jednom terminálu, v jednom patře)! Nebo si místo označte ve vaší navigaci v telefonu. Waze či Google navigace některá parkoviště autopůjčoven má v seznamu zájmových míst POI, ale nemusí to být pravidlem.
- Doba zápůjčky – je jasné, že si člověk půjčí auto jen na dobu nezbytně nutnou. Ovšem rozmyslete si například, zda se nevyplatí mít auto o den déle vzhledem k logistice vyzvednutí či vrácení. Například v případě, že přiletíte na letiště, chcete strávit noc v daném městě a druhý den vyrazit autem dále. Vyplatí se vám například druhý den vracet na letiště (časově i co se nákladů za taxi či jinou dopravu týče)? Nebo by bylo levnější a komfortnější jet zapůjčeným autem rovnou (započítat musíte jak čas, tak cenu dopravy první den do města, tak druhý den zpět na letiště pro auto)? V potaz je však nutné vzít i možnosti a cenu případného parkování u hotelu.
- Na čase a načasování záleží – půjčovné se obvykle počítá na celé dny. Vyzvednete-li si auto ve 12:00, musíte ho do 12:00 posledního dne zápůjčky také vrátit. Půl hodinku by vám možná ještě odpustili, za větší zdržení vám však klidně mohou naúčtovat celý den zápůjčky navíc!
- Placení aneb kreditní karta podmínkou – Ano, kreditní karta většina z nás říká veškerým „plastic money“, ale tady je rozdíl pojmů „debetní karta“ (to je klasická karta, kterou máte od svého osobního účtu) a „kreditní karta“ (úvěrová karta) zásadní. Většina autopůjčoven akceptuje pouze kreditní karty a nebere ani hotovost! Pokud už narazíte na půjčovnu, která bere debitní karty či hotovost, bude pravděpodobně dražší než ostatní a půjde o menší autopůjčovnu s horší dostupností poboček. Kreditní karta zároveň musí být na jméno člověka, který si auto půjčuje, na jméno prvního/hlavního řidiče.
TIP: Jak se vyhnout frontě?
Sixt a Hertz jsou sice super, mají velkou nabídku aut i poboček, pojedete-li však v hlavní sezóně a budete-li si vyzvedávat auto v nějakém hodně rušném místě (například na letišti ve velkém městě), volte raději jinou společnost. U stánků největších půjčoven totiž bývá i největší fronta. Počítat se dá i s hodinovým zdržením!
- Deposit – je to obvyklá praxe, ale člověka to může zaskočit. I když máte plné pojištění, pojišťovny si stejně blokují na vaší kreditní kartě deposit. A to ne málo, třeba 800 euro nebo ekvivalent této hodnoty v místní měně. Počítejte tedy raději s tím. K uvolnění blokované částky dochází v praxi den či dva po vrácení auta.
- Pojištění – základní nebo „full cover“ či „100 % cover“. Zjistěte si, jaké pojištění máte a nemáte v ceně. Příplatek za plné pojištění znamená leckdy stejnou denní sazbu jako samotné půjčovné. Ale je to jistota. Už jednou jsem vracela auto do půjčovny zničené od krup (kdo by to začátkem září v Barceloně čekal?). Plné pojištění zafungovalo tak, že si obsluha jen vzala klíčky, poděkovala a tím bylo vyřízeno. Je to na zvážení, v tomhle bodě se nejvíce vyplatí začíst se do pojistných podmínek.
- Tankování a palivo – od plné do plné, stejný stav při převzetí a vrácení nebo předplacený tankovací servis? Zdánlivě nejvýhodnější a rozhodně nejběžnější praxe je „full to full“. Zdá se jako nejvýhodnější a nejlogičtější varianta. Ovšem ne každá země je rájem čerpacích stanic jako naše republika, takže se vám pak může snadno stát, že strávíte (ne)příjemné chvíle dlouhým hledáním čerpací stanice někde poblíž místa vrácení. Auto totiž logicky musí být opravdu plné (některé půjčovny si to pečlivě hlídají, jiné jen podle palivoměru), takže nedoporučuji tankovat ve větší vzdálenosti než 15 km od půjčovny. Variantou je sjednaný tankovací servis ze strany půjčovny. U Sixtu jsem zažila, že byl zdarma a účtovali jen spotřebované litry. Přiznejme si, že za vyšší cenu než na pumpě (ceny vám ukáží dopředu). V něčem se přidaná hodnota této služby musí projevit. 😉 Ale pokud by do vašeho auta nedotankovávali mnoho, tak je to skvělá a velmi levná služba a jistota klidného vrácení auta.
- Věk řidiče a druhý, třetí, pátý řidič – příplatek můžete chytit za mládí (pod 30 let, mládí se neodpouští 😜) a za případného dalšího řidiče. Někdy je druhý řidič zdarma.
- Limit kilometrů – nejlepší variantou je „mileage unlimited“. Každopádně si ohlídejte, zda nemáte v zápůjčních podmínkách nějaké omezení na denní nájezd kilometrů. Samozřejmě si můžete půjčit auto s limitem na kilometry a ušetřit, pokud vám bude limit dostačovat, ovšem je to pak trochu svazující a překročení limitu může být drahé. Naopak „mileage unlimited“ je už stále častější a stále více také bez nějakého (výrazného) cenového navýšení.
- Překročení hranic – Pokud si auto půjčíte v jedné zemi a plánujete výlet do sousední země, a to platí i v rámci EU, musíte si to v půjčovně domluvit. V případě nehody či jiné nepříjemnosti byste totiž mohly mít problém. Překročení hranic je obvykle za příplatek a ne všechny půjčovny to pro všechna auta nabízejí.
- Další služby – v půjčovně vám mohou zapůjčit i různé příslušenství jako je držák na kola či box na střechu. Dále si můžete pronajmout port pro průjezdní placení dálnic (Telepass v Itálii). Něco je na zálohu, něco podléhá poplatku. Jde o nadstandardní služby, vždy je třeba se předem informovat u vaší autopůjčovny.
Jaké máte zkušenosti z autopůjčovnami? Podělte se o ně v komentářích. 🙏
Pokud se vám článek líbil, tak dejte ❤️. A sledujte Facebook a Instagram Autokabelek, ať vidíte, na čem právě pracuju a co pro vás chystám!
Jaroslav
Pokud jedeme do zahraničí, tak si vždy raději půjčím auto z autopůjčovny. Nemám s ním pak žádné starosti a pokud se něco nevydaří s autem, vše vyřeší za nás. Už takto pravidelně jezdíme pár let s https://www.dobraautopujcovna.cz/ a za nás bylo vždy vše v naprostém pořádku. Nemám úplně zkušenosti se zahraničními, a proto radši preferuji osvědčenou kvalitu :)