Ford fotoworkshop – Jan Šibík – jak fotit smartphonem?

16.6.2017 Veronika Petrů , , 0 komentářů

Foťáky v telefonech jsou čím dál tím lepší, naše obliba sociálních sítí čím dál tím větší stejně jako touha zaznamenávat a sdílet okamžiky z našeho života. S foťákem se dnes chce nosit málokdo, přece jen ani dámská kabelka není bezedná a naše křehká ramena neunesou vše. :-) Mám pro vás kupu rad a tipů, jak udělat smartphonem krásnou fotku. A to od člověka více než povolaného, od známého českého fotografa Jana Šibíka!

 

Jan Šibík již řadu let pořádá kurzy fotografování, které jsou určené nadšeným amatérským fotografům, všem, kdo potřebují fotit v rámci své práce, i profesionálním fotografům, kteří se chtějí naučit něco nového od jednoho z našich neznámějších reportážních fotografů. Kromě klasických workshopů, kdy je alfou a omegou fotoaparát, nabízí i výuku „Fotíme mobilem“.

Pro nás blogerky tento workshop zorganizoval Ford (snad mě tam nepozvali proto, že by se jim nelíbily moje fotky Fordů na Autokabelkách :-)) a já moc děkuji za příležitost se akce zúčastnit. Načerpala jsem mnoho cenných rad, o které bych se s vámi teď ráda podělila.

 

Kompozice – na fotce musí být vše hezky poskládané a nic navíc

Ano, často se soustředíme na člověka, auto, kašnu, které jsou objektem našeho fotografického snažení. Přitom však zapomínáme na to, že nám zleva do záběru přichází skupina lidí, vpravo ční dopravní značka, v pozadí vykukuje nevzhledné zábradlí. Ano, i všechny tyhle všední věci mohou na fotce vypadat skvěle a dotvářet atmosféru, ale tam právě záleží na kompozici, na tom, co fotíte a co chcete fotkou říci.

Pozadí – v jednoduchosti je krása

Pozadí by mělo být ideálně jednoduché, nespěchejte a najděte si místo a vhodný úhel. To nemusí znamenat, že místo pěti vteřin budete fotit pět minut. Někdy stačí jen mobil natočit, popojít o pár kroků, fotit z podhledu (například když fotíte auto z pohledu, můžete snadno skrýt mnoho rušivých elementů v pozadí) nebo naopak z nadhledu třeba ze schodů. Fotíte-li lidi, mějte na paměti, že nejdůležitější je hlava. Ta by měla mít prostor, nic by za ní nemělo překážet, o tom, že by neměl z hlavy „čouhat“ strom nebo lampa ani nemluvě.

Foťte zblízka

A to hlavně tváře, protože výraz tváře dělá atmosféru fotky. A z dálky opravdu není moc vidět, jak se kdo tváří nebo netváří. :-)

Symetrie

Samozřejmě leckdy vymýšlíme různé kompozice a objekt našeho focení schválně stavíme do stran, fotíme zešikma a tak různě, ale věřte, že symetrie dokáže s fotkou divy. Vyzkoušejte si vyfotit symetrickou fotku nebo zkuste třeba jen symetrické pozadí a uvidíte.

Dělejte více variant

Seshora, zespoda, ze strany. Klidně plýtvejte film. :-)) Na displeji, hlavně za slunečného počasí si člověk občas nevšimne toho, že někdo mrknul nebo že je v záběru něco, co tam být nemá. A pak je nám to líto. Nebo si nedokážeme hned představit, ze kterého úhlu bude záběr nejhezčí. Ideální je pět variant na výběr.

Pak vyberte tu nejlepší

Svoje fotky máme samozřejmě rády, vím to sama, často nedělám více variant jen proto, že vybrat pak jen jednu z pěti je pro mě nelidsky obtížný úkol. Ale určitě to stojí za to, za prvé kvůli hezkému záběru, za druhé kvůli určitému pořádku ve fotosložce.

Nebojte se protisvětla!

Ano, známe ty poučky, že fotit proti světlu či sluníčku se nemá. Ale přitom právě fotka v protisvětle může leckdy vypadat skvěle díky zajímavému světelnému efektu, odrazu, paprsku slunce. A foťáky v telefonech jsou na tohle překvapivě vážně skvělé.

Pokud je na fotce více lidí, dopřejte každému prostor

Samozřejmě, skupinka kamarádů na oslavě narozenin držící se za ramena je věc jiná, ale pokud chcete udělat například náladovku z náměstí, kde budete mít v záběru více lidí, dbejte na to, aby se lidé nepřekrývali a každý měl okolo sebe trochu prostoru. Věřte, že to udělá velký efekt.

Zkuste fotku přes sklo, v odrazu či zrcadle

Právě telefon je na tyhle fotky paradoxně vhodnější než klasický foťák díky velké hloubce ostrosti (dokáže mít ostrý blízký a zároveň i vzdálený předmět). Pokud fotíte lidi, zaměřte se hlavně na oči, z těch udělejte ústřední motiv fotky (u auta budou skvěle vypadat přední světla).

Dejte tomu čas

Občas člověk musí být trpělivý a na dobrý záběr si počkat (až odejdou lidi, až se rozsvítí sluníčko…). Samozřejmě záleží na tom, jaká je vaše priorita a jak moc o dobrý záběr stojíte. Pokud vás to baví, vyrazte do města či přírody a trénujte. Nejlépe sami, ať máte klid na tvoření a můžete se koncentrovat.

„Objekt“ nemusí být na fotce celý!

Ani auto, ani kamarádka, ani přítel nemusejí být na vaší fotce celí. Samozřejmě je špatně, když je na fotce postava, které chybí kus nohy či boty. „Kritický“ řez je obecně cca v půlce stehen a u lokte. Stejně tak auto, kterému bude chybět kus nárazníku nebude na fotce vypadat dobře, naopak „půlka“ či „čtvrtka“ auta na zajímavém pozadí může vypadat výtvarně.

Foťte jednou rukou

Sama jsem na workshop šla s tím, že to nejde. Že moje malá ruka sotva telefon udrží, natož abych ještě mačkala spoušť. Ale jde to, je to jen o tom najít si ten správný úchop. V klidu si to doma natrénujte, když jsem to zvládla já, tak to zvládnete i vy! Snazší je to na šířku, navíc Jan Šibík obecně focení na šířku doporučuje. Věřte, že když člověk fotí jen jednou rukou, je akčnější, může snadno dělat fotky z různých úhlů a fotíte-li trochu „paparazzi“ fotky, tak je to mnohem méně nápadné.

Člověk se nemusí smát do objektivu

Samozřejmě může, ale nemusí. Zkuste více variant, vyzvěte toho, koho fotíte, ať se zkusí pohnout, podívat doleva, doprava, dolů a vy „cvakejte“. Uvidíte, jak zajímavá, nestrojená fotka z toho může být!

Selfie tyč obráceně

Taková selfie tyč nemusí být dobrá jen na selfie, ale i na normální focení „dopředu“. Je takovou prodlouženou rukou a umožní vám získat zase jiné a unikátní záběry.

Pro nadšence – světlo dělá divy, ale leckdy je potřeba si přivstat

Ano, dobré světlo je asi nejdůležitější ingrediencí krásné fotky. Fotíte-li venku, jednoznačně nejlepší světlo je ráno, takže budíček! Krásné fotky se tvoří i při západu slunce. Já to asi vidím spíše na západ než na východ. :-)

 

Workshop fotíme mobilem

Workshop o focení mobilem s Janem Šibíkem vyjde na 1800 Kč na osobu a koná se v malých skupinách do 10 účastníků. Určitě stojí za to, kromě teorie si vyzkoušíte i praxi, vyrazíte do města, zkoušíte různé kompozice, motivy a fotíte a fotíte. Samozřejmě nechybí ani závěrečné zhodnocení. Vyberete fotky, které chcete prezentovat, a Jan Šibík vám řekne svůj názor a poradí, co by se třeba dalo vylepšit. Někdy jsou to detaily, které dělají obrovský efekt. Nejbližší workshop bude 16. 7. a jsou ještě čtyři volná místa. Více info zde.

My měli na workshopu ještě speciální „modelky“ a to Ford Kuga a Ford Mustang. U auta je sice skvělé, že se vám nehýbe ani neksichtí, ale ono hezky vyfotit auto taky není jen tak. Důležitá je hra se světlem a stínem ať už na záhybech karoserie, ve světlometech nebo pokud jde o stíny, které auto vrhá na okolní objekty. Také je důležité najít ten správný úhel, stejně jako nám, lidem, i autům to na fotkách více sluší z nějakého úhlu. A neméně důležitá je samozřejmě i kompozice a pozadí. Pár mých povedených i méně povedených pokusů najdete ve fotogalerii.

 

A co vy? Fotíte hlavně telefonem, nebo stále více věříte foťáku?

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Líbil se vám článek? Nenechte si ho pro sebe:

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *