Dotykový displej? S dlouhými nehty se nemusí ovládat úplně snadno…
Výklad a následné praktické ukázky a zkoušky „na vlastní kůži“. Na akci Škoda Safety Day jsem načerpala spoustu úžasných poznatků a informací. Abych vás dlouhým vzdělávacím článkem neunudila k smrti, budu vám témata dávkovat po částech. Škola hrou o bezpečnostních systémech v autech začíná.
V moderních autech máme pocit bezpečí. Jestliže se dříve otázky bezpečnosti aktivně ve společnosti probíraly, dnes máme lehký pocit „nesmrtelnosti“, a tahle témata naši pozornost nestrhávají. Ten pocit sice není úplně správný, ale ani lichý. Za prvé jsou dnešní auta opravdu neuvěřitelně mechanicky odolná a za druhé automobilky na tom, aby se nám na cestách nic nestalo, stále intenzivně pracují. Jejich pozornost se teď zaměřuje hlavně na systémy zabraňující tomu, aby k nehodě vůbec nedošlo.
Možná si říkáte, proč jsem si jako téma prvního postu vybrala právě systém stabilizace přívěsu. Není to úplně typicky „autokabelkovské“ téma. Ovšem právě tenhle systém nejlépe prezentuje, jak vás systémy aktivní bezpečnosti mohou zachránit před nehodou!
Na prezentaci Škoda Safety Day jsem měla možnost si v praxi vyzkoušet, co se stane, pokud jedete s přívěsem rychleji, než byste měli. Pro simulaci tu byl schválně použit špatně naložený vozík (chybné rozložení hmotnosti, přetížený v zadní části). Poté, co člověk při rychlosti cca 75 km/h dosáhne tzv. kritické rychlosti soupravy, může se při jakékoli korekci volantem, brzdění nebo v důsledku pouhého poryvu větru či ubrání plynu dostat do velkých problémů. Záludné je, že se z počátku nic neděje, kmity přívěsu se mění z malých na větší a větší, a to poměrně nenápadně, takže si číhající nebezpečí řidič ze začátku, kdy by byl ještě prostor pro korekce, ani neuvědomuje. Následně už je kmitání tak velké, že by bez zásahu elektroniky skončilo auto při třetím čtvrtém výkyvu v lepším případě v „jedničce“ (výraz, kteří používali naši školitelé, podle tvaru, který by spolu s vozíkem zaujalo :-)), v horším v kotrmelcích. Pokud mám občas ke spoustě elektronických bezpečnostních a stabilizačních systémů přístup ve smyslu „umíš-li řídit, tak to nepotřebuješ“, v případě Trailer Assistu by mě to ani nenapadlo. Pokud se soustava opravdu kriticky rozkmitá, nemá člověk šanci s tím něco dělat…
Malá video ukázka. Jak důležité je správné rozložení hmotnosti? Pokud je vozík naložený správně (nejtěžší u auta), je kritická rychlost soupravy vyšší a nebezpečí smyku naopak nižší. Tu ruku si představte jako zásah systému Trailer assist. :-)
Více info o bezpečnosti provozu, dopravní info, autoškolu online, ale i „alkohol kalkulačku“ najdete na webu bezpečnecesty.cz.
Myslíte vyloženě ze Safety day? To bohužel nemám, ale různá videa k funkci Trailer assist se dají najít na youtube, hlavně od VW
https://www.youtube.com/results?search_query=trailer+assist
Vláďa
Kde je to video se škodovkou a vozíkem?