Komfort, výbava, design… Měkké sedačky a volant, na kterém už chybí jen tlačítko občerstvení.
Klobásy, v lepším případě párky v rohlíku, bagety s majonézou a roční trvanlivostí, sladké muffiny, tatranky a podobné. Nabídka občerstvení na benzinových pumpách a v motorestech je často zlý sen nejen doktorky Kateřiny. Dá se vůbec vybrat něco zdravého a lehkého na zahnání hladu?
Nejde jen o posedlost zdravou stravou či dietu. Správná strava je hlavně na delších cestách důležitá i kvůli koncentraci na řízení. Výrazně sníženou míru koncentrace má hladový řidič, ale i řidič, který se posilnil tučnou bagetou á la sýrový mlsoun nebo chlebíčkový labužník. Po takovém nášupu je totiž spíše v útlumu, nikoli připraven podávat soustředěný výkon za volantem.
První možností je vozit si jídlo s sebou. V autě krabičky i na celý den uvezete, máte jistotu v tom, co jíte, a odpadne vám starost o to, kde si něco koupit. Musíte však pečlivě volit potraviny. Důležité je, aby nepodléhaly rychlé zkáze, pokud nejsou v ledničce, a neméně důležité je také to, aby chutnaly i za studena. Doporučuji si nakrájet ovoce a zeleninu, k ní například sýr a křehké chleby či jogurtový nápoj. Další variantou je třeba obložená bageta. Nevýhodou je časová náročnost přípravy na cestu. Výhodou naopak úspora peněz, je jasné, že pokud si cestou nechcete zajet více než na sjezd na benzinku, koupíte jídlo s pěknou přirážkou.
Pokud se budete na jídlo někde zastavovat, určitě doporučuji volit benzinku, u které je nějaký motorest či alespoň fast food. Že teď nechápete? Já jsem toho názoru, že pokud mě cesta zavede někam, kde to vůbec neznám, a nemám ani žádné doporučení od někoho známého, volím jistotu v podobně tradičních řetězců rychlého občerstvení. Vím totiž, co tam mohu čekat, a nestane se mi například, že mi přírodní krůtí plátek „okořeněný“ obsahem jedné průměrné slánky a pepřenky i s bramborami a zelnou oblohou pluje talířem po třícentimetrové vrstvě rozpuštěného másla. V „mekáči“ či „ká-ef-céčku“ se dají v menu vyměnit hranolky za malý salátek nebo bramborovou kaši, cola za neperlivou vodu, tortille s grilovaným masem není v zásadě moc co vytknout (obvykle leda majonézu, a můžete si ji nechat připravit bez ní) a úplně zdravou volbou může být salát s grilovaným masem.
Pokud zavítáte do motorestu či restaurace, volte drůbeží či rybí maso (snad budete mít více štěstí než já), těstoviny či saláty. Smažené pokrmy a těžké smetanové omáčky jsou samozřejmě nevhodné (a nejen proto, že po jejich konzumaci dochází k útlumu a zhoršení reakční doby).
Na „Shellkách“ teď v mnoha případech najdete malou Billu. Koupíte tam čerstvé pečivo, jogurty, šunky, sýry, ale i nějakou tu zeleninu či ovoce. Malý hlad tak můžete zahnat jablkem či banánem, v nabídce jsou i předpřipravené saláty nebo si můžete koupit celozrnné pečivo, šunku s vysokým podílem masa, žervé či jogurt a jídlo si nakombinovat podle chuti. Na Shellce se navíc dobře napapá i váš plechový miláček. Palivo je zde sice dražší, ale patří k nejkvalitnějším.
OMV, Benzina, Agip a další. Musím říci, že je znát, že se nabídka zdravého občerstvení na čerpacích stanicích v posledních letech určitě zlepšila. Čerstvě připravené obložené bagety už nejsou ničím výjimečným a to nejen ty s vysočinou. Zahřát se můžete polévkou. Ovšem pozor, i taková obložená bageta se šunkou může mít 2000 kJ a více, což je pro mnohé z nás třetina celodenního energetického příjmu! Na svačinu se pak dobře hodí třeba ovocný fresh.
Díky moc, Davide, jsem ráda, že se příspěvek líbil a že je tvůj „pan žaludek“ spokojenější :-)) A taky super, že Autokabelky baví i pány! :-)
david
Skvělý článek, Věro, děkuji! – často jsem pracovně na cestách a alespoň trochu rozumně se stravovat při jízdách za klienty je v rámci České republiky docela oříšek :) – tedy pokud nechcete mít cholesterol v závratných výšinách a bríško anebo gastritidu! Vaše tipy jsou prima, díky David